Okres Wielkiego Postu kończy się wraz z rozpoczęciem Triduum Paschalnego; triduum (łac.) to trzy dni i tu dotyczy Paschy, a więc Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Po wielkim tygodniu Misji świętych (jaki dopiero co przeżyliśmy w naszej parafii), przed nami kolejny Wielki Tydzień… wydarzeń paschalnych.

Wielki Czwartek to przede wszystkim Msza Krzyżma Świętego i Msza Wieczerzy Pańskiej. Ta pierwsza jest odprawiana do południa w kościołach katedralnych przez biskupa i prezbiterów danej diecezji; obejmuje poświęcenie oleju katechumenów, chorych, Krzyżma świętego, które później służą do udzielania sakramentów: chrztu świętego, bierzmowania, namaszczenia chorych, kapłaństwa, a także do konsekracji kościołów i ołtarzy. Ta druga zaś jest odprawiana w sposób uroczysty wieczorem w kościołach parafialnych przez kapłanów – duszpasterzy (u nas, o godz. 18:00), a to wszystko na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, jaką Jezus spożywał ze swoimi uczniami tuż przed śmiercią ofiarowując Bogu Ojcu chleb i wino – swoje Ciało i Krew oraz nakazując apostołom, aby czynili podobnie… W ten sposób „rodzą się” dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa.  W trakcie „Chwała na wysokości Bogu…” biją, a następnie milkną wszystkie dzwony, dzwonki, organy. Tuż po homilii odbywa się obrzęd umycia nóg (nie wszędzie praktykowany), a po Komunii św. przeniesienia Najświętszego Sakramentu z tabernakulum do Ciemnicy (a tam wieczorna adoracja).

Wielki Piątek. Nie odprawia się Mszy św. ze względu na bezpośrednie przeżywanie ofiary Chrystusa, jaką poniósł tego dnia za grzechy nasze i całego świata. Liturgia (o godz. 17:00) obejmuje specyficzne obrzędy wstępne (w tym prostrację, czyli leżenie krzyżem), następnie czytania, psalm, Mękę Pańską, homilię i rozbudowaną modlitwę powszechną. W centrum tego piątkowego spotkania jest odsłonięcie i adoracja krzyża; a po niej Komunia św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu z kaplicy Adoracji (tzw. Ciemnicy) do kaplicy Bożego Grobu (tam ma miejsce całonocne lub kilkugodzinne czuwanie). Liturgię uzupełniają w tym dniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które służą rozważaniu tajemnicy Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa oraz post ścisły, który ułatwia przyjęcie owoców tej modlitwy.

Wielki Sobota. Kościół trwa w skupieniu, adoracji i rozważaniu… nie ma Mszy św. i nabożeństw, z wyj. poświęcenia pokarmów przeznaczonych na śniadanie wielkanocne. Wieczorem (o godz. 19:00) ma miejsce najważniejsza celebracja w roku liturgicznym, czyli Wigilia Paschalna, na którą składają się: liturgia światła, słowa (w trakcie „Chwała na wysokości Bogu…” na powrót biją wszystkie dzwony i dzwonki, grają organy), chrzcielna i eucharystyczna, zakończone uroczystą procesją rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem wraz z odśpiewaniem hymnu „Te Deum” (bezpośrednio po wigilii paschalnej lub przed pierwszą mszą poranną w niedzielę – tak jak u nas, o godz. 6:00).

Niedziela i Poniedziałek… Wielkanocne „Alleluja” ogłosi wszystkim Zmartwychwstanie Pana Jezusa i rozpocznie okres radości ze zwycięstwa życia nad śmiercią i dobra nad złem.
Po 40-dniowym okresie Wielkiego Postu zachęcamy do udziału w wyjątkowej, bogatej i pięknej liturgii Triduum Paschalnego, do modlitwy wspólnotowej i indywidualnej, zwłaszcza w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. To okazja do spotkania z Bogiem, by ożywić swoją wiarę, nadzieję i miłość!

PROGRAM ADORACJI I TRIDUUM PASCHALNEGO

WARTO PRZECZYTAĆ:
ks. Józef Stopka, Symbolika koszyczka wielkanocnego
ks. Józef Stopka, Światło Chrystusa 

mś / kwiecień 2012