Pod koniec kwietnia odbyła się nasza parafialna pielgrzymka do Matki Bożej – Królowej Pokoju. Do Medjugorie wyruszyły dwa autokary pod przewodnictwem Księdza Damiana, Księdza Rafała i Pana Krzysztofa. Każdy pielgrzym w drogę na Matki zabrał własne intencje, a także prośby o modlitwę osób, które nie mogły w niej uczestniczyć.

Poznawanie Medjugorie rozpoczęliśmy od spotkania z Patrykiem – człowiekiem, który radykalnie zmienił swoje życie pod wpływem orędzia Matki Bożej z Medjugorie. Patryk złożył piękne świadectwo wiary, nawrócenia, zawierzenia swojego życia Bogu przez ręce Matki. Zwracał uwagę na wielką moc modlitwy różańcowej, która potrafi przemieniać serca i rozwiązywać wszystkie trudności.

Następnie poznaliśmy działającą w Medjugorie wspólnotę Cenacolo, której charyzmatem jest niesienie pomocy młodym ludziom z problemami, w szczególności narkomanom i alkoholikom. Wspólnota pomaga powrócić do dobrego życia poprzez wsparcie towarzyszącego „anioła stróża”, podejmowanie intensywnej pracy, modlitwy, dzielenie się uczuciami, rozwijanie talentów
i prowadzenie zajęć sportowych.

Kolejnym ważnym punktem naszej pielgrzymki było wysłuchanie konferencji siostry Miriam ze Wspólnoty Błogosławieństw, a następnie uroczyste zawierzenie swojego życia Maryi.

Wieczorami uczestniczyliśmy w modlitwach odbywających się w Kościele pw. Św. Jakuba w Medjugorie. Każdego dnia odmawiane są tutaj trzy części różańca, odprawiana jest Msza Święta, modlitwa o pokój oraz godzinna adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Duże wrażenie robi wielość kapłanów i wiernych z całego świata, zwłaszcza ludzi młodych. Wiele osób przystępuje tutaj do sakramentu spowiedzi świętej i zmienia swoje życie. Modlitwy tłumaczone są na kilkanaście języków. Budujący jest obraz modlącego się Kościoła, tworzącego wspólnotę wiary, miłości i komunii.

Poza bogatymi przeżyciami duchowymi, mieliśmy możliwość doświadczyć również radości odpoczynku i podziwiania piękna przyrody uczestnicząc w spływie łodziami do gospodarstwa agroturystycznego na jeziorze Kutin. Czekała tam na nas wspaniała uczta, a nawet tańce przy muzyce Dalmatyńskiej i naszej rodzimej.

Pielgrzymka do Medjugorie

Piątek rozpoczęliśmy wczesnym rankiem wyruszając w Drogę Krzyżową na Górę Kriżevac. Trudna była ta kamienista droga prowadząca wysoko pod biały Krzyż. Kiedyś każdego dnia, już o trzeciej w nocy odprawiał tam Drogę Krzyżową i tam również zmarł Ojciec Slawko Barbarić OFM – założyciel wspólnoty  „Matczyna Wioska”, gdzie przebywają sieroty wojenne, samotne matki i ludzie chorzy. Pod Krzyżem złożyliśmy Bogu nasze intencje, modlitwy, troski, bóle i niepokoje. Oddaliśmy wszystko Bogu, by On to przemieniał mocą Swojego Krzyża.

Zwiedziliśmy miasto Mostar położone nad piękną rzeką Neretwą. Poznaliśmy życie w wielokulturowym mieście, w którym współżyją ze sobą wyznawcy religii muzułmańskiej, rzymsko-katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Przeszliśmy kamiennym mostem i wąskimi uliczkami Starego Miasta wypełnionymi mnóstwem małych sklepików z pamiątkami. Wybraliśmy pielgrzymkowego Sułtana i Sułtankę, którzy otrzymali atrybuty władzy. Wracając krętymi, stromymi drogami wyrytymi w zboczach skał, zachwycaliśmy się pięknem wywierzyska rzeki Buna i bogactwem tamtejszej przyrody.

Pielgrzymka do Medjugorie

Sobotę – dzień poświęcony szczególnie Matce Bożej – rozpoczęliśmy modlitwą na Górze Objawień. Drogę do Matki, do miejsc objawień wypełnił różaniec, rozważania poszczególnych tajemnic oraz indywidualna modlitwa. Zwieńczeniem było spotkanie z Matką Bożą Medjugorską, modlitwa i pamiątkowe zdjęcie. Kolejnym punktem programu był wypoczynek przy pięknych wodospadach Kravice oraz w parku etnograficznym.

Niedzielna Msza Święta miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Vepric w naturalnej grocie skalnej przy kamiennym ołtarzu. Było to również miejsce cudu zatrzymania pożaru. Następnie świętowaliśmy niedzielę odpoczywając podczas rejsu statkiem na wyspę Brać plażując, kąpiąc się w morzu, ciesząc się pięknem otaczającej nas przyrody i smakami dalmatyńskiej kuchni.

Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy Mszą Świętą w Ludbregu – Sanktuarium Krwi Chrystusa i miejscu cudu eucharystycznego.

Myślę, że każdy przywiózł do domu własne doświadczenia z tego czasu łaski, które ubogaciły naszą wiarę i będą przynosiły wspaniałe owoce w naszym życiu. Pan Bóg obdarował nas piękną pogodą i bogactwem darów spotkania wspaniałych ludzi, a przede wszystkim spotkania z Matką Bożą – Królową Pokoju – Królową Świata. Za cały ten czas, który na długo pozostanie w naszych sercach, serdecznie dziękujemy Bogu i organizatorom naszej pielgrzymki.

Galeria zdjęć z pielgrzymki

Pielgrzymka do Medjugorie