Niezwykłe jasełka!

Data publikacji: 30 grudnia 2013, 00:02

„Czekając na…” to tytuł tegorocznych jasełek czyli widowiska o Bożym Narodzeniu, jakie młodzież Grupy Apostolskiej i Służby Liturgicznej z naszej parafii przedstawiła w Niedzielę Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Do kościoła w Zakliczynie przyszło wiele dzieci wraz z rodzicami oraz młodzież i dorośli, także duszpasterze; nie było wolnego miejsca siedzącego. Duże zainteresowanie spektaklem mile zaskoczyło organizatorów.

„Czekając na…” tytułem przywołuje liturgię Adwentu i jednoznacznie wskazuje na tajemnicę Narodzenia jednej osoby to jest Dzieciątka, Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Ta historia opowiada o codziennym życiu mieszkańców pewnego miasta w okresie przedświątecznym (tak bardzo podobnych do nas) zazwyczaj zabieganych, skupionych wokół spraw własnych i przyziemnych, którzy nagle otrzymują list z zapowiedzią przyjścia w gości jego autora – Jezusa, do każdego z osobna. I w tym momencie rozpoczynają się gorączkowe przygotowania… Jedni czekają, inni nie czekają. Jedni traktują to wydarzenie poważnie, inni niepoważnie. W końcu nadchodzi dzień wyznaczony na spotkanie z Jezusem (dzień Bożego Narodzenia); wszyscy i wszystko gotowe, ale zamiast Gościa pojawia się biedak i żebrak. To wywołuje zawód i niesmak, odrzucenie i zamknięcie na jego potrzeby, z wyj. jednej rodziny, która doświadczona niepełnosprawnością matki i utratą pracy ojca, przyjmuje go i zaprasza do stołu. Po wieczerzy, w obecności wszystkich mieszkańców, okazuje się, że ten biedak i żebrak to Jezus, który napomina oczekujących i rozczarowanych słowami: „Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie…” (zob. Mt 25, 31-46), natomiast radością i uzdrowieniem obdarza tych, którzy go przyjęli. Tak jest z Bożym Narodzeniem, tak jest z naszym życiem… Bóg wielokrotnie i na różne sposoby przychodzi do nas, ale czy nasze serca są czujne, otwarte, gotowe na spotkanie?! Te pytania to duchowy owoc obejrzenia tego widowiska. Na uwagę zasługuje doskonały scenariusz Marcina Kobierskiego wraz z poprawkami, dodatkami i reżyserią Kamila Ślusarczyka (nie po raz pierwszy w tej roli), w tym odpowiedni dobór aktorów, płynność akcji, zróżnicowana muzyka i światło oraz prosta, ale wyrazista scenografia. Przekaz treści, pomimo wielu wątków, był dla widza bardzo czytelny dzięki zaangażowaniu w swoje role wszystkich aktorów. Publiczność była zachwycona, co wyrażała kilkakrotnym oklaskiwaniem twórców jasełek oraz złożeniem datków na potrzeby młodzieży w parafii. Na koniec słowa uznania przekazał ks. Proboszcz zachęcając wszystkich do pogłębionej refleksji tych słów Ewangelii wg św. Mateusza, które stały się mottem tego Świątecznego spektaklu: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn

obsada:
BURMISTRZ – Krystian Panek
BURMISTRZOWA – Agata Sikora
KOLEŻANKA BURMISTRZOWEJ – Kinga Leszczyńska
PAN MŁODY – Konrad Kasperczyk
PANNA MŁODA – Teresa Sikora
SZEFOWA – Weronika Musielak
MĄŻ – Mateusz Matoga
ŻONA – Katarzyna Leszczyńska
ANIA – Amelia Gawęda
KRÓL I / PASTERZ I – Łukasz Dembiński
KRÓL II / PASTERZ II – Bartłomiej Leszczyński
KRÓL III / LISTONOSZ / DOZORCA – Judyta Ślusarczyk
JÓZEF – Michał Cygan
MARYJA – Paulina Dembińska
ANIOŁ – Alicja Krawiec
PAN REŻYSER – Kamil Ślusarczyk
TRENERKA – Marta Budzowska
PANI BASIA – Wiktoria Pudlik
INDIANIN – Ola Suder
ZAKUPOHOLICZKI: I – Aleksandra Hachlica II – Justyna Ślusarczyk
ŻEBRAK czyli JEZUS – Szymon Wielgus
DŹWIĘK: Maciej Leszczyński
ŚWIATŁO: Marcin Nowak
SCENOGRAFIA:
Kamil Ślusarczyk, Szymon Wielgus, Mateusz Matoga, Konrad Kasperczyk
SCENARIUSZ: Marcin Kobierski (poprawki i dodatki: Kamil Ślusarczyk)
REŻYSERIA: Kamil Ślusarczyk

 

PS Niech żałują ci, co nie byli! mś / grudzień 2013