W niedzielę 18 listopada gościliśmy w naszej parafii, po raz kolejny w tym roku (zob. w archiwum artykuły: MISJE ŚWIĘTE 2012 i PEREGRYNACJA 2012), ks. Jarosława Cieleckiego – kapłana, który od kilkunastu lat pracuje w Rzymie jako dziennikarz, publicysta i filmowiec, dyrektor Watykańskiego Serwisu Informacyjnego.

Przyjechał do nas, by u progu Roku Wiary przywołać postacie świętych libańskich i by podzielić się wrażeniami z pracy nad filmem dokumentalnym przybliżającym ich życie, który wyreżyserował w związku z pielgrzymką Ojca Świętego Benedykta XVI do Libanu we wrześniu tego roku. Obraz ten został zrealizowany w pięciu wersjach językowych, w tym także polskiej…

„Liban. Ziemia Świętych” przedstawia m.in. postać św. Charbela i św. Rafki – opowiada o nich kardynał Bechara Rai, patriarcha maronicki…
Św. Charbel był pustelnikiem, urodził się w 1828 roku i żył 70 lat. Po śmierci, jego ciało nie uległo rozkładowi i z niego wydobyło się ponad 100 litrów oleju. W 1993 roku Święty przyszedł do sparaliżowanej kobiety Nochad al Hami, którą we śnie zoperował. Na szyi uzdrowionej Libanki pozostały rany po zabiegu, a krwawe blizny są widoczne do dziś. O swoim uzdrowieniu Nochad opowiada w filmie. Obecnie zarejestrowano już ponad 24 tysiące cudów za wstawiennictwem św. Charbela. Co roku do jego grobu w Annaya przybywa ponad 4 milionów pielgrzymów, prosząc i dziękując za otrzymane łaski.
Św. Rafka to niezwykła zakonnica dźwigająca krzyż cierpienia. Po jej śmierci wiele osób zostało uzdrowionych. Została beatyfikowana i kanonizowana przez Jana Pawła II.

Ks. Jarosław w homiliach zachęcał nie tylko do poznania świętych libańskich, choćby poprzez ten film, ale także do modlitwy za ich wstawiennictwem o łaskę wiary, która ma nam towarzyszyć w codziennych obowiązkach, każdego dnia w drodze ku wieczności. Spotkanie ze św. Charbel i św. Rafką zakończyło się osobistą refleksją wraz z oddaniem czci Bogu poprzez relikwie świętych tj. olej i ziemię (zob. zdjęcie poniżej).

Po każdej Mszy św. można było kupić płytę DVD z filmem, a dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na realizację dokumentu o historii wizerunku Matki Bożej Wniebowziętej z parafii Niegowić, gdzie wikariuszem w latach 1948-49 był ks. Karol Wojtyła – bł. Jan Paweł II.

mś / listopad 2012