Jubileusz ks. Wielgusa i ks. Płachty

Data publikacji: 30 kwietnia 2013, 16:10

Przed Nawiedzeniem czeka nas podniosła uroczystość: otóż 1 lipca (niedziela) będziemy obchodzić Jubileusz 50-lecia kapłaństwa naszego rodaka ks. Prałata Bronisława Wielgusa i 25-lecie kapłaństwa jego siostrzeńca ks. Zbigniewa Płachty.

Ks. Bronisław Wielgus – s. Michała i Stefanii (z domu Matoga), urodził się w 1938 roku w Czechówce. W 1956 roku wstąpił do seminarium krakowskiego, a w 1962 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Karola Wojtyły. Jego praca duszpasterska rozpoczęła się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Byczynie, a następnie kontynuował ją w parafiach: św. Mikołaja w Liszkach, św. Wojciecha w Jeleśni, św. Wojciecha i Jerzego w Zatorze, św. Mikołaja w Chrzanowie i Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach.  W 1977 roku wyjechał do USA, a tam pracował jako wikariusz najpierw w parafii św. Teresy w Linden, a potem św. Wojciecha w Elizabeth. W 1987 roku został proboszczem w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Harrison. Następnie jako proboszcz pracował jeszcze w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Elizabeth i św. Teresy w Linden, skąd w 2011 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w parafii św. Wojciecha w Elisabeth.

Ks. Zbigniew Płachta – s. Stanisława i Aleksandry (z domu Wielgus), urodził się w 1961 roku w Dobczycach. W 1981 roku wstąpił do seminarium krakowskiego, a w 1987 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia św. Mikołaja w Liszkach, a następnie kolejne św. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie, św. Grzegorza w Ruszczy i św. Mikołaja w Krakowie. Stąd w 2005 roku został powołany na proboszcza parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi.

Kochanym Jubilatom życzymy kolejnych i niemałych jubileuszy! A tymczasem, życzymy wielu lat w zdrowiu, aby mogli się jeszcze potrudzić dla Królestwa Bożego. Szczęść im Boże!

ks. Józef Stopka, proboszcz / czerwiec 2012

 

1 lipca o godz. 13:00 w kościele parafialnym uroczystościom jubileuszowym, 50 i 25-lecia kapłaństwa naszych Rodaków, przewodniczył ks. biskup Tadeusz Pieronek; w kazaniu przybliżył postać ks. Bronisława i ks. Zbigniewa… szczegółowo omawiając kolejne lata ich posługi kapłańskiej oraz złożył życzenia Dostojnym Jubilatom. Mszę św. współkoncelebrowali księża rodacy oraz z roczników 62′ i 87′, także obecni współpracownicy. Z parafii św. Jana Chrzciciela w Korzkwi (w której ks. Zbigniew jest Proboszczem) przyjechali: Orkiestra Dęta oraz wielu przyjaciół i znajomych, by razem z nami pomodlić się w intencji wspomnianych Kapłanów. Na zakończenie młodzież, przedstawiciele Rady Parafialnej i Apostolatu „Złota Róża” wręczyli Jubilatom kwiaty i prezenty życząc kolejnych lat pięknej i owocnej pracy duszpasterskiej na chwałę Bogu i pożytek (zbawienie) ludziom. Ks. Bronisław i ks. Zbigniew na ręce naszego ks. Proboszcza złożyli podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak uroczystej Mszy św. oraz wzięli w niej udział (pomimo ogromnego upału, na zewnątrz i wewnątrz kościoła). Po Eucharystii Jubilaci i Kapłani oraz zaproszeni Goście udali się na obiad.

mś / lipiec 2012