Dożynki parafialne

Data publikacji: 26 września 2014, 21:22

Tegoroczne Święto Plonów obchodzone było w Zakliczynie w drugą niedzielę września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Na placu przykościelnym, przed godziną 9 ustawił się barwny korowód przedstawicieli wsi wchodzących w skład parafii zakliczyńskiej.

Z przodu z wieńcem przedstawiającym koronę-symbolem Maryjnym stały członkinie Stowarzyszenia Przyjaciół Zakliczyna w swoich organizacyjnych strojach (bordowych sukienkach), za nimi wokół wieńca w kształcie kosza z owocami i warzywami z tegorocznych zbiorów ustawiły się dziewczęta ze Stojowic w kwiecistych spódnicach i białych bluzkach, wspierane przez mieszkanki tej miejscowości. Jako ostatnia przybyła reprezentacja wsi Czechówka, jak co roku na pięknie udekorowanym wozie z muzycznym akompaniamentem i okolicznościowymi przyśpiewkami. Jej wieniec dożynkowy, wykonany jak wszystkie poprzednie wieńce ze zbóż i kwiatów przedstawiał strzelistą koronę z hostią u podstawy. Do tak zgromadzonego orszaku wyszedł ks. Proboszcz wraz z asystą, który powitał obecnych i odmówił stosowną modlitwę. Następnie w uroczystej procesji cały dożynkowy korowód niosąc dożynkowe wieńce, chleby i kołacze udał się do kościoła. Rozpoczynając mszę św. Ks. Dziekan Józef Stopka podkreślił znaczenie trudu ludzi pracujących na roli, którzy dają nam wszystkim chleb powszedni, o który modlimy się w codziennej modlitwie. Zwrócił się, również ze słowami uznania do wszystkich tych, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie symboli dożynkowych, czyli pięknych wieńców, tradycyjnie wypiekanych chlebów i kołaczy. Po zakończeniu liturgii mszy świętej przyniesione wieńce stanowiły ozdobę ołtarza na wszystkie msze odprawiane w tym świątecznym dniu.

Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn

tekst i zdjęcia: Wiesław Święch
wrzesień 2014