Rozpoczyna się Adwent (łac. adventus – przyjście) pierwszy okres w kalendarzu liturgicznym Kościoła; czas radosnego oczekiwania o podwójnym znaczeniu: pierwsze – na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, drugie – na pamiątkę wcielenia czyli Bożego Narodzenia.

Adwent zachęca wszystkich wiernych do porządkowania sumienia i życia, czuwania, czekania, o czym przypominają biskupi na początku roku liturgicznego w liście pasterskim Episkopatu Polski… (zob. tekst) Tradycja tego okresu jest bardzo bogata, przede wszystkim skupiona wokół rorat to jest mszy świętych, odprawianych o świcie ku czci Najświętszej Maryi Panny. W kościołach już od kilku lat oprócz stałych znaków Adwentu takich jak wieniec, świeca, figurki pojawia się dekoracja, która nawiązuje do treści nauczania w homiliach i kazaniach, zwłaszcza dla dzieci. Mały Gość Niedzielny opracował program 2013 pod hasłem „uBoga droga” proponując przypomnienie postaci kilkunastu świętych, którzy szczególnie ukochali ubóstwo i pomaganie ubogim. Inspiracją dla niego była ewangeliczna historia o bogatym młodzieńcu (zob. Mk 10, 17-22) i słowa papieża św. Franciszka wypowiedziane na początku swojego pontyfikatu: „Jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!”. Więcej na ten temat można przeczytać w grudniowym numerze Małego Gościa Niedzielnego, a na stronie www.malygosc.pl można posłuchać nagranych tekstów i specjalnie przygotowanej na ten okres piosenki „Uboga droga” – zapraszamy do czytania i słuchania!

W poniedziałek 2 grudnia w naszej parafii już na pierwszych roratach było ponad 100 dzieci (pomimo tak wczesnej godziny ich rozpoczęcia jaką jest 6:30) – wszystkie z radością przyszły na modlitwę, z uwagą wsłuchiwały się w słowa i odpowiadały na pytania prowadzącego ks. Damiana oraz z przejęciem odbierały wylosowane po raz pierwszy figurki Dzieciątka, Maryi i Józefa, także bł. Jana Pawła II.

Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn

 

 

Zapraszamy na roraty! Wszystkich! I dzieci i dorosłych!
To doskonale przygotowanie do przeżywania świąt Bożego Narodzenia.

6 grudnia obchodzimy wspomnienie św. Mikołaja, biskupa. W tym dniu na roratach dzieci poznały jego osobę, życie i działalność, a przede wszystkim wrażliwość na ludzką biedę i radość z niesienia dyskretnej pomocy potrzebującym. Na ten wzór czynienia dobra ks. Damian rozpoczął akcję wspierania dzieci chorych i biednych (w potrzebie) ustawiając w kościele mini skarbonę tj. szklane naczynie, do którego dzieci i dorośli mogą wrzucać grosiki i dowolne datki przez cały okres Adwentu. Pod koniec Mszy św. duchowe spotkanie ze św. Mikołajem przemieniło się w prawdziwe… ale jak to było – zobaczcie sami na filmie!

Pierwszy tydzień spotkań adwentowych na Mszach świętych roratnich za nami… W homilijnych rozważaniach i zadaniach dzieciom towarzyszyli: papież Franciszek, św. Franciszek, św. Klara, św. Mikołaj, bł. Edmund Bojanowski.

program „uBoga droga – tyle masz, ile dasz” / www.malygosc.pl


fot. ADWENTOWA SKARBONKA DOBROCI / ZAKLICZYN 2013

„uBoga droga” to program duchowy dla dzieci na adwentowe czuwanie; to hasło – wezwanie – aby gromadzić Skarby Niebieskie przez troskę o biednych na wzór świętych i błogosławionych; to piosenka na roraty, bo jak mawiał już św. Augustyn „kto kocha, ten śpiewa” a „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. Poniżej przedstawiamy premierowe wykonanie tej piosenki (w dniu 9 grudnia) przez dzieci z naszej Parafii…

 

 

…a tak brzmi w oryginale! muzyka i słowa: Adam Szewczyk śpiewa: Magda Anioł

 

W drodze na spotkanie z Jezusem, w drugim tygodniu Adwentu, spotkaliśmy św. Dominika, św. Antoniego Padewskiego, św. Wawrzyńca, św. Jadwigę Śląską, św. Jana Bożego i… ks. Rafała Salawę, naszego Rodaka, który modlił się razem z nami.

Trzeci tydzień adwentowego przygotowania minął… A wraz z nim nasza obecność na uBogiej drodze św. Wincentego a Paulo, św. Józefa Kalasancjusza, św. Marcina de Porres, św. Brata Alberta, św. Alberta Hurtado Cruchagi, bł. Matki Teresy. Ich portrety to już ostatnie „skarby niebieskie” na naszej planszy roratniej. Przed nami – poniedziałek i wtorek – dwa spotkania na podsumowanie tegorocznej modlitwy. Na pamiątkę pozostaną zdjęcia…

Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn Parafia Zakliczyn

Do ADWENTOWEJ SKARBONKI DOBROCI na pomoc dla dzieci chorych lub biednych zebraliśmy 872,14 zł i 1,31 euro – wszystkim darczyńcom składamy podziękowania!

WARTO PRZECZYTAĆ:

LIST PAPIEŻA FRANCISZKA
DO DZIECI UCZESTNICZĄCYCH W RORATACH uBOGA DROGA!

„RORATY 2013 W ZAKLICZYNIE”
– artykuł na stronie internetowej Małego Gościa Niedzielnego

foto Mariusz i Piotr Ślusarczyk

mś / grudzień 2013