Aktualności

Intencje Mszalne

Kancelaria Parafialna

Sprzątanie Kościoła

GrupyParafialne

Służba Liturgiczna

Rekolekcje wielkopostne 2018

Aktualizacja 06.03.2018 - 9:00

Słowo ministrant pochodzi od łacińskiego „służyć”, ministrant zatem to ten, który służy. Ministrant to jednak nie byle jaki służący. Służy przecież Chrystusowi obecnemu w osobie kapłana. W naszej parafii od lat nie brakuje tych, którzy chcą służyć Bogu przy ołtarzu przy sprawowaniu świętych misteriów. W tym roku w szeregi ministrantów wstąpiło 14 nowych chłopców. Wzór ministrantów znajdujemy w Pierwszej Księdze Samuela, gdy młody Samuel służący w świątyni Najwyższemu Bogu słyszy jego wołanie „Samuelu, Samuelu”. Inny znany opis służby chłopca Jezusowi odnajdujemy w Ewangelii św. Jana w scenie rozmnożenia chleba – to właśnie chłopiec przynosi chleby i ryby. Ministranci dzień w dzień upiększają liturgię w naszym kościele. Nie brakuje ich na rozmaitych nabożeństwach czy uroczystościach, do których przygotowują się przez żmudne próby (przygotowanie uroczystości Triduum Paschalnego zajmuje kilka spotkań) – dzięki ich często niedocenianej pracy liturgia wygląda tak pięknie.
Starsi ministranci chcąc rozpocząć czytanie Słowa Bożego przygotowują się do tego zadania rocznym kursem i otrzymują specjalne błogosławieństwo. Lektor pochodzi od łacińskiego „ten, który czyta”. Wzorem dla nich jest sam Jezus, który w synagodze w Kafarnaum wziął zwój i czytał proroctwo Izajasza. Podczas jednego z bierzmowań, bp Józef Guzdek porównał przygotowanie asysty naszych ministrantów do asysty służącej kardynałowi w katedrze wawelskiej. To uznanie zobowiązuje. Oprócz przygotowań liturgii ministranci spotykają się przez cały rok na spotkaniach formacyjnych. Uczestniczą rokrocznie w pielgrzymce Służby Liturgicznej w Wielki Czwartek do katedry oraz chodzą kalwaryjskimi dróżkami pod koniec wakacji. Jak mówi stare przysłowie zdrowy duch jest w zdrowym ciele i tego nasi ministranci nie zaniedbują. Z sukcesami biorą udział w Ogólnopolskiej Lidze Piłki Halowej Ministrantów – rywalizują z innymi ministrantami w etapie diecezjalnym.

KRÓLUJ NAM CHRYSTE! 
ZAWSZE I WSZĘDZIE!

WYDARZENIA:
maj 2014, Nie ma medalu, ale jest puchar!
marzec 2014, Mistrzowie dekanatu piątą i trzecią drużyną w diecezji
styczeń 2014, ZAKLICZYN NA TRONIE W PODWÓJNEJ KORONIE!
grudzień 2013, Niezwykłe jasełka!
listopad 2013, Ministranci i Lektorzy mistrzami dekanatu!
GAZETA MYŚLENICKA z dnia 16.05.2013r.
maj 2013, WICEMISTRZOWIE POLSKI z Zakliczyna!!!
marzec 2013, Lektorzy mistrzami diecezji po raz drugi!
maj 2012, Lektorzy - tuż za podium!
GAZETA MYŚLENICKA z dnia 29.03.2012r.
marzec 2012, Lektorzy mistrzami diecezji!

Co nowego na stronie?

Adres Parafii

Rzymskokatolicka Parafia

pw. Wszystkich Świętych

Zakliczyn 24, 32-406 Zakliczyn

tel. 12 3730270

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pogoda w naszej Parafii