Aktualności

Intencje Mszalne

Kancelaria Parafialna

Sprzątanie Kościoła

GrupyParafialne

Służba Liturgiczna

Słowo ministrant pochodzi od łacińskiego „służyć”, ministrant zatem to ten, który służy. Ministrant to jednak nie byle jaki służący. Służy przecież Chrystusowi obecnemu w osobie kapłana. W naszej parafii od lat nie brakuje tych, którzy chcą służyć Bogu przy ołtarzu przy sprawowaniu świętych misteriów. W tym roku w szeregi ministrantów wstąpiło 14 nowych chłopców. Wzór ministrantów znajdujemy w Pierwszej Księdze Samuela, gdy młody Samuel służący w świątyni Najwyższemu Bogu słyszy jego wołanie „Samuelu, Samuelu”. Inny znany opis służby chłopca Jezusowi odnajdujemy w Ewangelii św. Jana w scenie rozmnożenia chleba – to właśnie chłopiec przynosi chleby i ryby. Ministranci dzień w dzień upiększają liturgię w naszym kościele. Nie brakuje ich na rozmaitych nabożeństwach czy uroczystościach, do których przygotowują się przez żmudne próby (przygotowanie uroczystości Triduum Paschalnego zajmuje kilka spotkań) – dzięki ich często niedocenianej pracy liturgia wygląda tak pięknie.
Starsi ministranci chcąc rozpocząć czytanie Słowa Bożego przygotowują się do tego zadania rocznym kursem i otrzymują specjalne błogosławieństwo. Lektor pochodzi od łacińskiego „ten, który czyta”. Wzorem dla nich jest sam Jezus, który w synagodze w Kafarnaum wziął zwój i czytał proroctwo Izajasza. Podczas jednego z bierzmowań, bp Józef Guzdek porównał przygotowanie asysty naszych ministrantów do asysty służącej kardynałowi w katedrze wawelskiej. To uznanie zobowiązuje. Oprócz przygotowań liturgii ministranci spotykają się przez cały rok na spotkaniach formacyjnych. Uczestniczą rokrocznie w pielgrzymce Służby Liturgicznej w Wielki Czwartek do katedry oraz chodzą kalwaryjskimi dróżkami pod koniec wakacji. Jak mówi stare przysłowie zdrowy duch jest w zdrowym ciele i tego nasi ministranci nie zaniedbują. Z sukcesami biorą udział w Ogólnopolskiej Lidze Piłki Halowej Ministrantów – rywalizują z innymi ministrantami w etapie diecezjalnym.

KRÓLUJ NAM CHRYSTE! 
ZAWSZE I WSZĘDZIE!

WYDARZENIA:
maj 2014, Nie ma medalu, ale jest puchar!
marzec 2014, Mistrzowie dekanatu piątą i trzecią drużyną w diecezji
styczeń 2014, ZAKLICZYN NA TRONIE W PODWÓJNEJ KORONIE!
grudzień 2013, Niezwykłe jasełka!
listopad 2013, Ministranci i Lektorzy mistrzami dekanatu!
GAZETA MYŚLENICKA z dnia 16.05.2013r.
maj 2013, WICEMISTRZOWIE POLSKI z Zakliczyna!!!
marzec 2013, Lektorzy mistrzami diecezji po raz drugi!
maj 2012, Lektorzy - tuż za podium!
GAZETA MYŚLENICKA z dnia 29.03.2012r.
marzec 2012, Lektorzy mistrzami diecezji!

Co nowego na stronie?

Adres Parafii

Rzymskokatolicka Parafia

pw. Wszystkich Świętych

Zakliczyn 24, 32-406 Zakliczyn

tel. 12 3730270

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pogoda w naszej Parafii