Witamy! Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie dekanatu myślenickiego, archidiecezji krakowskiej, obejmuje trzy miejscowości Czechówkę, Stojowice (kaplica) i Zakliczyn (kościół parafialny). Parafia erygowana przed 1325 rokiem; kościół parafialny wybudowany w latach 1773-74, a konsekrowany w 1776 roku. Szczególną czcią i kultem wiernych jest otoczony obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem – Matki Bożej Różańcowej, Pani Zakliczyńskiej. Bogata historia parafii i kościoła oraz współczesne działania duszpasterskie i modlitewne tworzą interesujący obraz życia Kościoła lokalnego. Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania, wspólnej modlitwy, także do pisania (o nas i do nas). A przede wszystkim do zwiedzania – zapraszamy do Zakliczyna!

Pierwszy szczegółowo opowiada o cmentarzach w Parafii tj. opisuje miejsca pochówku i czas ich funkcjonowania oraz liczbę, datę i przyczynę zgonów (dawnych); jest kontynuacją lub zaprzeczeniem faktów i wniosków przedstawionych w artykule "Zakliczyńskie cmentarze". W drugim znajdują się informacje dotyczące rabacji galicyjskiej i klęski głodu w latach 1846-47 na terenie wybranych miast i wsi, także w Zakliczynie, Czechówce i Stojowicach; ma charakter roboczy czyli otwarty na dalsze badania historyczne. Oba są bardzo interesujące z punktu widzenia historyka-badacza i mieszkańca Parafii, mówią o naszych przodkach i miejscach, na lub obok których mieszkamy. 

mś / grudzień 2013

 

Co nowego na stronie?

Adres Parafii

Rzymskokatolicka Parafia

pw. Wszystkich Świętych

Zakliczyn 24, 32-406 Zakliczyn

tel. 12 3730270

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pogoda w naszej Parafii