W przedostatnią niedzielę sierpnia parafianie z Zakliczyna zgromadzili się na uroczystej Mszy Dziękczynnej za dobre plony i błogosławieństwo dla rolniczego trudu. Mogliśmy podziwiać pięknie wykonane wieńce dożynkowe, które poświęcił prowadzący liturgię ks. Damian Zając.

Wieńce, chleby i dary ozdobiły ołtarz. Uroczysty charakter dożynek podkreślali przedstawiciele Czechówki ubrani w regionalne stroje, przybyli do kościoła na drabiniastym wozie ze śpiewem przy akompaniamencie akordeonu. Ksiądz Damian podziękował rolnikom za ich całoroczną pracę, za trud włożony w wykonanie wieńców żniwnych, upieczone chleby z tegorocznych zbiorów. Nawiązał do symboliki, którą przedstawiały wieńce dożynkowe: Zakliczyn wykonał wieniec w kształcie kielicha z unoszącą się nad nim promieniującą hostią, Czechówka arkę z białym żaglem i monogramem IHS będącym symbolem Jezusa Chrystusa, Stojowice duże serce kojarzące się z miłością.

FOTO.GALERIA

Dożynkową Mszę Świętą zakończyło uroczyste błogosławieństwo dla wszystkich obecnych. Przez Zakliczyn do Czechówki wyruszył pięknie wystrojony wóz ciągnięty przez parę koni. Siedzący na nim ubrani w regionalne stroje z wielką werwą wykonywali przy dźwiękach instrumentów okolicznościowe przyśpiewki. Należy dodać, że kultywowanie tradycji dożynkowych umacnia Parafię jako wspólnotę.

FOTO.GALERIA

Wiesław Świech