Pojawienie się bociana oznacza (w kulturze) nadejście wiosny oraz szczęście i obfitość plonów dla gospodarstwa, w którym zbuduje gniazdo. Te piękne ptaki możemy zobaczyć także i w naszej okolicy... Przy kościele parafialnym, obok wikarówki, jak prawie co roku, zagnieździły się dwa dorosłe bociany.

Samiec i samica przygotowują się do przyjęcia swojego potomstwa. Obserwacje wskazują, że trwa okres godowy (samiec klekocze i wygina szyję tak, że głowę kładzie na grzbiecie) i okres składania jaj (samica jest w pozycji siedzącej przez większą część dnia). Pozostaje tylko czekać na małe, a nam... na prawdziwą tj. ciepłą i zieloną wiosnę oraz cieszyć się przepowiadanym bogactwem plonów (i w sensie materialnym, i duchowym).

mś / kwiecień 2012

Potomstwo już jest... Gratulujemy!

mś / maj-czerwiec 2012