Witamy! Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie dekanatu myślenickiego, archidiecezji krakowskiej, obejmuje trzy miejscowości Czechówkę, Stojowice (kaplica) i Zakliczyn (kościół parafialny). Parafia erygowana przed 1325 rokiem; kościół parafialny wybudowany w latach 1773-74, a konsekrowany w 1776 roku. Szczególną czcią i kultem wiernych jest otoczony obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem – Matki Bożej Różańcowej, Pani Zakliczyńskiej. Bogata historia parafii i kościoła oraz współczesne działania duszpasterskie i modlitewne tworzą interesujący obraz życia Kościoła lokalnego. Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania, wspólnej modlitwy, także do pisania (o nas i do nas). A przede wszystkim do zwiedzania – zapraszamy do Zakliczyna!

Sakrament Pojednania to wyjątkowy dzień w czasie Misji świętych, bo jakże mówić o ich duchowych owocach: o spotkaniu z Jezusem w słowie czy modlitwie, nabożeństwie czy eucharystii, w drugim człowieku... bez pojednania z Bogiem i bez pojednania w małżeństwie, w rodzinie, w sąsiedztwie, w parafii. Krok po kroku: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, spowiedź szczera, zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu to nasza droga do zwycięstwa dobra nad złem w życiu. Klękamy w konfesjonale, pochylamy się nad tym, co słabe... by mocą ofiary Chrystusa dostąpić Miłosierdzia Bożego i powstać! Świat boi się takich "powstańców", dlatego deprecjonuje ten sakrament (może samemu - nie przez księdza? może przez internet? itp.) lub w ogóle go odrzuca... - przypomniał w swojej homilii ks. misjonarz. A po drugiej stronie bieguna przykład bł. Jana Pawła II, który co tydzień, w każdą sobotę, korzystał ze spowiedzi św. On, człowiek święty za życia, zawsze miał powody, by prosić Boga o przebaczenie; On siebie i cały świat polecał Bożemu Miłosierdziu. Człowiek musi być wpatrzony bardziej w "literacką" postać syna marnotrawnego, niż w realną innych ludzi... wszyscy kradną, więc ja też; wszyscy kłamią, więc ja też; wszyscy tak robią, więc ja też, itp. Tylko przebaczeniem, miłością i świętością pokonamy zło ("zdenerwujemy szatana") - wyliczał ks. Jarosław, a za przykładem życia bł. Jerzego Popiełuszki także dobrem (zło dobrem zwyciężaj). Bogu niech będą dzięki za ten sakrament, sakrament miłości, miłosierdzia, bo pojednania z Bogiem i bliźnim. Za kapłanów, bo przez ich ręce Bóg przebacza. Za przykład świętych, który nas pobudza do życia pełnego dobrych uczynków. Za wszystkie spowiedzi, które przeżyliśmy i za tę ostatnią, przed śmiercią, która nas przygotuje na spotkanie z Panem. I za grzeszników, którzy wrócili za przykładem syna marnotrawnego; a módlmy się za tych, którzy wrócić nie chcą, którzy odrzucają Miłosierdzie Boże, zwłaszcza tych z naszej parafii, aby ich serca otworzyły się na łaskę.
mś / marzec 2012

 

Co nowego na stronie?

Adres Parafii

Rzymskokatolicka Parafia

pw. Wszystkich Świętych

Zakliczyn 24, 32-406 Zakliczyn

tel. 12 3730270

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pogoda w naszej Parafii