Witamy! Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie dekanatu myślenickiego, archidiecezji krakowskiej, obejmuje trzy miejscowości Czechówkę, Stojowice (kaplica) i Zakliczyn (kościół parafialny). Parafia erygowana przed 1325 rokiem; kościół parafialny wybudowany w latach 1773-74, a konsekrowany w 1776 roku. Szczególną czcią i kultem wiernych jest otoczony obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem – Matki Bożej Różańcowej, Pani Zakliczyńskiej. Bogata historia parafii i kościoła oraz współczesne działania duszpasterskie i modlitewne tworzą interesujący obraz życia Kościoła lokalnego. Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania, wspólnej modlitwy, także do pisania (o nas i do nas). A przede wszystkim do zwiedzania – zapraszamy do Zakliczyna!

...to dzień poświęcony pamięci o zmarłych. Wspominamy tych, którzy odeszli do domu Ojca: z naszych rodzin, z sąsiedztwa, z parafii; wszystkich, których kiedykolwiek spotkaliśmy w życiu. Są w naszej pamięci, w naszych sercach, w naszej modlitwie. I dlatego, w tym kolejnym dniu Misji świętych, spotkaliśmy się na cmentarzu parafialnym, aby tam zawołać: "Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen" i aby tam stanąć obok Krzyża (krzyża misyjnego) i wyznać wiarę w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, na życie wieczne dla tych, którzy już tu spoczywają i dla nas, którzy tu spoczywać będą... Ta przejmująca modlitwa żywych za zmarłych i zmarłych za żywych rozpoczęła się aktem poświęcenia nowego krzyża misyjnego, który, wraz z relikwiami Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, był niesiony w stronę kościoła, rozważając stacje Drogi Krzyżowej, kolejno przez mężczyzn, kobiety, dzieci, młodzież, starszych, kapłanów. Idąc za krzyżem szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jaka jest nasza wiara, wobec życia i śmierci? jaka jest nasza troska o zmarłych, zwłaszcza modlitwa w ich intencji? jaka jest nasza gotowość na spotkanie z Panem (bo nie znamy dnia ani godziny); i czy ta gotowość obejmuje pełne życie sakramentalne, szczególnie jednocząc się z Bogiem w Komunii św.? Eucharystia (o istocie Eucharystii, o jej znaczeniu w życiu człowieka, o cudach eucharystycznych opowiadał ks. misjonarz w swojej homilii...) daje pokarm na życie wieczne! I za ten pokarm, i za Golgotę, z wdzięcznością przyklękaliśmy, mówiąc: "Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie, żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył". Ta fizyczna i duchowa wędrówka zakończyła się przy kościele, gdzie odmawiając koronkę do Miłosierdzia Bożego zainstalowaliśmy krzyż misyjny - to wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci... Po modlitwie, każdy miał okazję, by osobiście ucałować krzyż i adorować Go w swoim sercu. W dniu dzisiejszym podjęliśmy także wezwanie do postu (postu ścisłego) w intencji zmarłych i żywych - przede wszystkim za nas o dobre owoce Misji świętych, za nasze rodziny, za parafię, za kapłanów i o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne, za nasze troski dnia codziennego, radości i smutki... Modlitwa i post - to nasza odpowiedź na słowa Jezusa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
mś / marzec 2012

 

Co nowego na stronie?

Adres Parafii

Rzymskokatolicka Parafia

pw. Wszystkich Świętych

Zakliczyn 24, 32-406 Zakliczyn

tel. 12 3730270

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pogoda w naszej Parafii