Witamy! Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie dekanatu myślenickiego, archidiecezji krakowskiej, obejmuje trzy miejscowości Czechówkę, Stojowice (kaplica) i Zakliczyn (kościół parafialny). Parafia erygowana przed 1325 rokiem; kościół parafialny wybudowany w latach 1773-74, a konsekrowany w 1776 roku. Szczególną czcią i kultem wiernych jest otoczony obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem – Matki Bożej Różańcowej, Pani Zakliczyńskiej. Bogata historia parafii i kościoła oraz współczesne działania duszpasterskie i modlitewne tworzą interesujący obraz życia Kościoła lokalnego. Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania, wspólnej modlitwy, także do pisania (o nas i do nas). A przede wszystkim do zwiedzania – zapraszamy do Zakliczyna!

...to Dzień Chorych czyli czas modlitwy za cierpiących i ich rodziny, za wszystkich, którzy niosą wsparcie, pomoc i opiekę w chorobie; czyli czas spotkania z chorymi zarówno w kościele, jak i w domach; czyli czas łaski - obecności Boga poprzez sakramenty pojednania, a przede wszystkim namaszczenia chorych. Przez modlitwę i znak, Jezus Chrystus cierpiący przychodzi do człowieka, aby go umocnić w przyjęciu i przeżywaniu choroby. Ten sakrament jest wyjątkowy, bo dotyka i ciała, i ducha... W czasie Misji świętych dzień chorych obchodziliśmy wraz z przeniesioną z niedzieli uroczystością Zwiastowania NMP. W ten sposób obok nas i obok cierpiących stanęła Matka Najświętsza, która wszystkim przypomina słowa anioła: "Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego", także w kontekście choroby tej zewnętrznej - fizycznej i wewnętrznej - duchowej. Ale to pocieszenie Gabriela wymaga od nas wiary (na wzór Maryi: "niech mi się stanie według twego słowa") - a wiara rodzi się tylko w sumieniu otwartym na prawdę, na Boga. Zadbajcie o swoje sumienia, uporządkujcie je - prosił ks. misjonarz. Następnie opowiedział o wielu wydarzeniach z życia św. Ojca Pio i bł. Jana Pawła II (także tych nieznanych lub mniej znanych), z których płynie nauka, że cierpienie jest formą uświęcenia człowieka, że ma sens... ale tylko wtedy, kiedy jest przeżywane z Chrystusem! Z Chrystusem lub z Maryją. Bo właśnie Matce Najświętszej (Wniebowziętej) ks. Jarosław zawierzył całe swoje życie, kiedy stanął oko w oko z chorobą nowotworową; i Ona mu pomogła "mówiąc do Jezusa: daj mu szansę". To przejmujące świadectwo ma przesłanie dla chorych i dla każdego z nas: "Bóg cię słyszy! Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego!" I w tym miejscu rozpoczyna się wzruszająca litania, której wezwaniem są kolejno liczne cuda uczynione za życia i przez wstawiennictwo Ojca Świętego, a odpowiedzią na te wezwania są słowa anioła Gabriela, wielokrotnie już przytaczane: "Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego" tzn. Bóg da ci (odpowiedź) w takim czasie, kiedy Ty zrozumiesz więcej - tłumaczył ks. misjonarz - a jeśli nawet, będzie to zaproszenie do domu Ojca, powtarzaj za Błogosławionym, który pochylony nad ciężko chorym mężczyzną powiedział: do zobaczenia w niebie... Ale do nieba idzie się tylko wtedy, gdy mówi się Bogu TAK (jak Maryja) - zakończył ks. Jarosław. Wszystkie intencje tego dnia przedstawiliśmy Bogu za wstawiennictwem Maryi (w wizerunku Pani Zakliczyńskiej) na Apelu Jasnogórskim...
mś / marzec 2012