Witamy! Parafia Wszystkich Świętych w Zakliczynie dekanatu myślenickiego, archidiecezji krakowskiej, obejmuje trzy miejscowości Czechówkę, Stojowice (kaplica) i Zakliczyn (kościół parafialny). Parafia erygowana przed 1325 rokiem; kościół parafialny wybudowany w latach 1773-74, a konsekrowany w 1776 roku. Szczególną czcią i kultem wiernych jest otoczony obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem – Matki Bożej Różańcowej, Pani Zakliczyńskiej. Bogata historia parafii i kościoła oraz współczesne działania duszpasterskie i modlitewne tworzą interesujący obraz życia Kościoła lokalnego. Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania, wspólnej modlitwy, także do pisania (o nas i do nas). A przede wszystkim do zwiedzania – zapraszamy do Zakliczyna!

Wczoraj tzw. Dzień Zmarłych przeżywaliśmy w wymiarze wspólnoty parafialnej, dzisiaj Dzień Rodzin przeżywamy w wymiarze wspólnoty rodzinnej, a jutro Sakrament Pokuty będziemy przeżywać w wymiarze osobistym. Trzy dni i trzy zupełnie inne płaszczyzny rozwoju duchowego człowieka (spotkania człowieka z Bogiem)... Pomimo nie najlepszej pogody (zimna, deszczu i wiatru) na Mszę św. wieczorną przyszło wiele rodzin tak, iż nie wszystkie zmieściły się do kościoła. Rzadko się zdarza, aby wokół ołtarza wierni stanęli w takim porządku: małżeństwa lub rodzice z dziećmi lub dziadkowie z dziećmi i wnukami. A wszystkich łączyła wspólna modlitwa przez wstawiennictwo Maryi i bł. Jana Pawła II; znakiem ich obecności była zapalona świeca maryjna oraz relikwie Błogosławionego, te "z włosami" (ks. misjonarza) i te "z kroplą krwi" (które nasza parafia otrzymała z rąk ks. kard. S. Dziwisza). Była to modlitwa przeproszenia, dziękczynna, błagalna i uwielbienia w intencji uświęcenia naszego życia rodzinnego, aby nie zabrakło w nim (wspólnej) MODLITWY i (pięknej) MIŁOŚCI! Akt przeproszenia miał wyjątkowy charakter... Po wezwaniach do modlitwy skruchy kapłani w trzech miejscach kościoła tj. przed ołtarzem, na środku i przy wejściu głównym leżeli krzyżem w geście uniżenia i pokory za wszystkie grzechy ludzi popełnione w parafii. Po zakończeniu Mszy św. każda rodzina podchodziła, by otrzymać misyjne błogosławieństwo, ucałować relikwie Ojca Świętego i zapalić świecę, poświęconą przy jego grobie przez ks. Jarosława. To światło - mówił - niech będzie symbolem obecności Jezusa w Waszym domu, i w życiu, i w sercach. Niech płonie każdego dnia we wspólnej modlitwie rodzinnej, zwłaszcza w chwilach próby czy doświadczenia. To wzruszające spotkanie trwało prawie dwie godziny (aż do Apelu Maryjnego), a trudy długiego oczekiwania na swoją kolej osłodziła wewnętrzna radość z przeżytej chwili...
mś / marzec 2012

 

Co nowego na stronie?

Adres Parafii

Rzymskokatolicka Parafia

pw. Wszystkich Świętych

Zakliczyn 24, 32-406 Zakliczyn

tel. 12 3730270

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pogoda w naszej Parafii